Karşımızdakini Anlamak

Karşımızdakini Anlamak

Karşımızdakini Anlamak

 

İnsan fıtratı gereği, sosyal bir varlıktır ve bir arada yaşamak zorundadır. Güncel verilere göre dünyada 7.8 Milyar insan yaşamaktadır ve her bir insan birbirinden gerek fiziksel gerek ise psikolojik olarak farklıdır. Hal böyle olunca da bir arada yaşamak ve karşımızdakini anlamak zor gibi görünür. 

Bir birey, henüz ana rahmine düşmeden önce kişiliği şekillenir, farklı ilgi, yetenek, mizaç ile dünyaya gelir. Peki her birimiz bu denli farklı isek karşımızdakini anlamak bize tam olarak neyi sağlar? İşte aynı aile içinde kardeşler dahi birbirinden bu denli farklıyken farklı ailede, farklı kültürlerde yetişmiş ve bir aile kurmuş iki insan birbirinin dilinden nasıl anlayacak? Ve çoğu zaman “beni hiç anlamıyorsun” gibi cümleler ile karşılaştığımız ilişkiler nasıl sağlam bir temele oturtulacak.

Örneğin :
Sürekli kavga eden bir çift birbirini anlamıyor demektir. Aynı problemlerin defalarca konuşulmasına rağmen bir sonuç elde edilememesi, kişilerin bir kısır döngüye girmesine sebep olmaktadır. Bu da insanların sosyal yaşantılarını bütünüyle olumsuz etkilemektedir. Birbirini anlamanın en iyi yöntemi öncelikle iletişim kurabilme becerisi, duygudaşlık kurabilme becerisi, ben merkezcilikten sıyrılma becerilerini taşımasını gerektirir. Bu döngüden kurtulmak için; uzman yardımı alınabilir, eğitim alınabilir. Çünkü kişi her şeyden önce ve herkesten önce kendini bilmeli, tanımalı ve eğitmelidir. Eğer çiftler, bu sorun ile baş edemiyor ve ilişkileri bu durumdan olumsuz etkileniyorsa, profesyonel bir yardım almanın zamanı gelmiş demektir.

        Verbal Psikoloji bu aşamada devreye girer ve çiftlerin önce kendilerini sonrada partnerlerini daha iyi tanımak, farkında olma durumu  yaratmak , karşımızdakini anlamak amacı ile çiftlere yönelttiği sorular ve vereceği ödevler ile ilişkilerini sağlam bir temele oturtmalarına, problemlerini aşıp, sağlıklı bir ilişki sürdürmelerine yardımcı olur. Ant Aile Danışmanlığı merkezimiz, uzman kadromuz ile sizlere huzur dolu, sağlıklı bir yaşam vadediyoruz.

Kadromuz İçin Tıklayınız.

bir yorum bırakın