Geçmişe Bağlı Mı Yaşıyorum?

GEÇMİŞE BAĞLI MI YAŞIYORUM?

Geçmişe bağlı mı yaşıyorum? Geçmiş dediğimizde hepimiz belki de derin ahlar çekeriz. Belki de hiç hatırlamak istemeyiz. Ya da oraya takılı kalırız. Takılıp kalmak mı , unutmak mı , yoksa yad ederek anmak mıdır en doğrusu? Bunun cevabını yine kendimiz verebiliriz. Geçmişi unutmak gereken bir durum olabilir. Veya güzel bir an olarak kalmıştır yad ediliyordur. Ya da takılıp hayatı kendimize dar ediyor da olabiliriz. 

Peki hangisiyle mutluyuz? Geçmiş her ne olursa olsun geçmişte kaldığı sürece, yaşadığımız hayatın içerisine dahil olup bugün ki anı etkilemediği sürece sorun yaşatmaz. 

Geçmiş Ne Zaman Zarar Verir?

Geçmişe bağlı mı yaşıyorum? Geçmiş eğer ki geçmişte kalmayıp sürekli yaşadığımız ana dahil oluyorsa işte o zaman sıkıntı var demektir. Çünkü yaşadığımız anı bize yaşatmaz. bugünün içerisindeki güzelliklerin farkına vardırmaz. Kişinin ruh halini rahatsız eder. Elbette geriye baktığımızda güzel anılar, kötü anılar, unutmak istediğimiz anlar vardır. Bunları unutmak değil elbette amacımız. Kötü de olsa ondan ders çıkarmak, hissemize düşeni almaktır elbette geçmişten. Ya da güzel olanı sürekli bu anla kıyaslayarak içinden çıkılmaz engellenemez bir özlem yerine geriye iade etmektir. Geçmişte kalan güzel bir anı olarak bırakmaktır bazı geçmişi. 

Geçmişe sürekli takıldığımızda bugünden kayıplar veririz. Başarımız düşer. Çünkü geçmişi bugünün koşullarına göre yorumlayamayız. Bunu ortadan kaldırmanın yolu geçmişle yüzleşmek olabilir. Yüzleşmenin sonucunda da geleceğe odaklı yaşamanın çözüm yollarını aramalıyız. Bunları yapmak söylenildiği kadar kolay olmayabilir. geçmişe takılıp kalkmak da mutsuz edebilir. Bu sebepledir ki üstesinden gelmek de zorlanıldığı takdirde uzmandan destek almak gerekebilir. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda sizlere verbal psikolojik danışmanlık olarak gerekli desteği sağlayabiliriz. 

Sağlıklı ve Mutlu Kalın

Aile Danışmanı/Profesyonel Öğrenci Koçu ve Eğitim Danışmanı/Eğitimci

YELİZ BAYRAMİN

İnstagram

bir yorum bırakın