Yas Süreci Ve Yası Bastırma

Yas Süreci Ve Yası Bastırma

Yas Süreci Ve Yası Bastırma hayatın bir gerçeği olan hayatını kaybetme çoğu zaman kabul edilmesi zor durumdur. Ancak kişinin yaşaması gereken yası bastırması ileride kişide daha büyük problemler olarak ortaya çıkmaktadır.

Yas Yaşanmalı

Yas Süreci Ve Yası Bastırma sevdiği birini kaybeden kişiler, bu duruma farklı tepkiler verebilir. Kimisi ağlar kimisi çok metanetle karşılar kimi sürekli onu anarak bu süreci yaşar. Doğru olan yası zamanında yaşamaktır. Ancak toplumumuzda destek amaçlı gelen yakınlar ağlayan kişiye bilinçsiz ve doğru olmayan yönde yönlendirmeler yapmaktadır. Ağlayan kişiye ağlama demek o seni görüyor ve üzülüyor tarzında söylemler kişinin yasını rahatça yaşayamamasına ve sonrasında ise yasını gönlünce tutamamaktan dolayı suçluluk hissi yaratmaktadır.

Yas tutan kişi yasını o an nasıl yaşamak istiyorsa o şekilde yaşamalıdır. İçinden ağlamak geliyorsa ağlamalı, kaybını anmak anlatmak istiyorsa da anlatmalı yakınların ise onu şefkatle dinlemesi gerekmektedir. Bazı kayıplar elbette ki çok acıdır. Bu durumu kabullenmek zor olduğundan kişiyi mümkün olduğunca ilk anlarda yalnız bırakmamak gerekir. Bu durumla baş etmekte zorlanan kişi kendine zarar vermek isteyebilir. Bu konuya dikkat edilmeli, kişiye fazla müdahale etmeden göz önünde tutulmalı. Kişi acıcını yaşamalı. Bu yas süreci kişiye göre değişebilir kısa da sürebilir uzun da.

Yas Süreci Uzun Sürüyorsa

Yas Süreci Ve Yası Bastırmak eğer kişi çok uzun süre yas sürecinden çıkamamışsa, yanlış giden bir şeyler var demektir. Bu durumda gerektiğinde bir uzmandan yardım alınması gerekmektedir. Eğer kişi yasını yaşayamamış ya da bu durumu bastırmışsa, ileride sosyal hayatını etkileyecek durumlar oluşmaya başlar. Kişi her anında bu duygu ile baş başa kalır ve günlük rutini etkilenir. Bir uzman yardımı ile yas süreci yaşatılır ve uygulanan bazı teknikler ile kişinin normal hayatına dönmesi beklenir. Elbette ki bu süreçte kişiye sevdiği kişi unutturulmaya çalışılmamaktadır. Kaybettiğimiz sevdiklerimiz her zaman kalbimizde bizimle birliktedir. Çünkü kişi sadece madden değil manen de vardır. Madde yok olsa da manevi olarak yok olacağı anlamına gelmemektedir.

İnstagram

Kadromuz

bir yorum bırakın