Teknolojinin Zararları Nelerdir?

Teknolojinin Zararları Nelerdir?

Teknolojinin Zararları Nelerdir? Teknolojinin insan hayatında aktif rol alması elbette ki insanların bazı davranışlarında da değişimlere neden olmuştur. Özellikle de akıllı telefonlar artık vazgeçilmezimiz haline gelmiştir.

Teknoloji Ve İnsana Etkileri teknoloji şüphesiz ki hayatımızı kolaylaştırmıştır. Ancak artık insanlar günümüzde teknoloji olmadan yaşayamaz hale gelmiş, teknolojinin olmadığı bir ortamda uzun süre vakit geçirmeyi göze alamaz olmuştur. Şu soruyu kendinize sorun : hiç bir teknolojik aletin olmadığı bir ortamda, bir hafta kalabilir miyim? Bu soruya düşünmeden evet diyebiliyor musunuz? Cevabınız evetse nadir kişilerden birisiniz. Ancak cep telefonum da mı olmayacak ya internet ? gibi sorular sizi kaygılandırmaya başlamış ve bu soru üzerine düşünmeye başlamışsanız siz de teknolojiye bağımlı hale gelmiş olabilirsiniz.

Nomofobi Nedir?

Teknolojinin Zararları Nelerdir? Nomofobi, cep telefonu ile sağlanan iletişimden kopma korkusu olarak isimlendirilmektedir. Eğer akıllı telefonunuz yanınızda olmadığında kendinizi güvende hissetmiyorsanız, örneğin mahsur kalabileceğiniz aklınıza geliyorsa, sinyal kesildiğinde gergin bir ruh hali içinde oluyorsanız, uzun süre akıllı telefonundaki hesaplarınızı kontrol etmemek sizde endişe yaratıyorsa, telefonunuzu bir yerde unuttuğunuzda sanki ne yapacağınızı bilemez bir ruh halinde oluyorsanız siz de de nomofobi gelişmiş olabilir. 

Bu durum, kaygı bozuklukları başlığı altında özgül fobiler olarak geçmektedir. Bu durum bazen de yan etkilere neden olur. Örneğin, panik, titreme, nefes darlığı, baş ağrısı, odaklanamama, uykusuzluk gibi. Bu kişiler, sürekli şarj aletlerini yanlarında taşımak isterler. Pil gücünün zayıflaması onları gerginleştirir. Cep telefonu kullanma yaşının düşmesi ile birlikte, telefon kullanma çok yaygınlaşmış dolayısıyla da bu fobiye yakalanma oranı dünya çapında artış göstermiştir. Bu durumda eğer bu belirtileri şiddetle gösterdiğinizi düşünüyorsanız ve bu durum günlük hayatınızda sizi olumsuz yönde etkilemeye başlamışsa, bir uzman yardımı almanızı öneririz.

İnstagram

Kadromuz

bir yorum bırakın