Sosyal Medyada Nasıl Görünüyorum?

Sosyal Medyada Nasıl Görünüyorum?

Sosyal Medyada Nasıl Görünüyorum? Şöyle bir geçmişten günümüze doğru  baktığımızda insanoğlu hep sevdikleriyle iletişim halinde olmak istemiştir. Bunu yaparken tabi ki sevdiklerinden haber almak, onların iyi ve güvende olduklarını bilmek esas olandı.

Yıllar geçtikçe iletişim araçlarımız yavaş yavaş değişim ve gelişim sürecine girmiştir. Belki önceleri günlerce mektup beklemek mutluluk vericiydi. Ama artık teknoloji öyle hızla gelişiyor ki, bu hıza yetişebilmek bazen mümkün olmuyor. Artık öyle bir duruma geldik ki, teknolojide ki bu çığır açış ve ilerleme bize artık saniyeler içinde birbirimizden haberdar olmayı öğretti hatta duramaz olduk. 

Sosyal Medyanın Neresindeyim?

Sosyal Medyada Nasıl Görünüyorum? Evet ne demiştik teknoloji bizi aldı nerden nerelere götürdü ve iletişim alışkanlıklarımıza varana kadar bir hayli mesafe kat etmemizi sağladı. Aslında bu durumun bize artıları çok fazla oldu. İnsanlık adına yapılan bu ilerleme bizlere kolaylıklar sağladı. özlemlerimiz daha bir azaldı. Sevdiklerimize daha bir yakın olduk. Mesafeler uzun olsa da haberleşmemiz çok kısa oldu. Buraya kadar gayet güzel.

Peki güzel olmayan ne ? Güzel olmayan Sosyal medya da haberleşirken, birbirimizle iletişim halinde olurken, birbirimize resimlerimizi , paylaşımlarımızı yaparken acaba gerçekten o biz miyiz?  Ya da o biz değiliz de olmak istediğimiz mi o ?

Aslında sosyal medyanın asıl hedefi iletişim kurmayı daha kolay ve görünür kılmak. Avantajlarının yanında dezavantajlarını da beraberinde getirmektedir. Kişi saatlerce kullandığı takdirde zaman kaybına yol açması en başta ki olumsuz etkisidir. Ayrıca herkesin statüleri ve gelir durumu, aile hayatı, sosyal hayatı birbirinden çok farklıdır. Herkese özel hayatını açarak dosta düşmana gösterme çabası içerisinde olmak da diğer  kişilerde olumsuz duygu durumlarına yol açabilmektedir. Bir de gerçek hayatta artık oturduğumuz binalarda kimseyi tanımazken, komşuluk ilişkileri neredeyse yok olma noktasına gelmişken, sanal dostluklara yönelmek ne derece de doğrudur tartışılır.

Nerede Nasıl Olmalıyım?

Şöyle bir baktığımızda sosyal medya da ayrı, gerçek hayatta başka türlü olan bir çok kişi gözümüze çarpar. Aslında olmak isteme çabası içerisinde ama öyle olamıyor fakat öyleymiş gibi davranarak, kendini rahatlatma çabası taşıyor.

Burada kişi aslında kendini gizleme çabası içerisindedir. Evliliği güzel olmayan birinin çok yakınmış gibi fotoğraf paylaşması aslında kişinin hem kendini, hem insanları kandırma çabasından başka bir şey değildir. Ya da rol yaparak böyle mutlu olmaktadır. Herkes beğenilmek, takdir edilmek, kabul görmek ister yaşadığı toplumda. Bu durum bir noktaya kadar doğal kabul edilmekle birlikte bu durumu abartmak kişide artık olumsuz davranışa dönüşür. Narsist  tavırlara sürükleyebilir. ‘Hep ben’ kavramı var olur. Kişi artık sıradan olmayı kabul etmek istemez. 

Olumlu yönleri olsa da, olumsuz yönlerinin de bir hayli fazla olduğu göz ardı edilemez. Bu sebepledir ki, sosyal medyanın artısı, eksilerinden daha az gibi duruyor. Eğer ki sosyal medyanın olumsuz etkilerini üzerinizde taşıdığınızı düşünüyorsanız ve bu durum rahatsızlık veriyorsa sizleri verbal psikolojik danışmanlık merkezimize bekliyoruz. Unutmayın ki hiçbir şey çözümsüz değildir.

Sosyal Medyada Nasıl Görünüyorum?

Aile Danışmanı/Profesyonel Öğrenci Koçu ve Eğitim Danışmanı/ Eğitimci

YELİZ BAYRAMİN

İnstagram

bir yorum bırakın