Sevgimi Nasıl İfade Edebilirim?

SEVGİMİ NASIL İFADE EDEBİLİRİM?

Sevgimi nasıl ifade edebilirim? Sevgi kavramı yaşamda olmazsa olmazlardan ihtiyacımız olan en temel kavramların başında gelir. Çünkü doğduğumuz andan itibaren sevgidir bizi yaşamda var eden. Annemizin sevgisidir bizi sabahlara kadar ağlasak da bıkmadan usanmadan bizimle uğraştıran.  Haliyle bu da demektir ki sevgi ihtiyacımız karşılanmadığı takdirde hep bir eksiğizdir. Sevginin gücünü biliriz,  biliriz de acaba yeterince sevgi ihtiyacımız karşılanmış mıdır? Ya da sevgimizi biz ne kadar , kime , nasıl, ne şekilde verebildik?

Sevgimi Doğru Mu İfade Ediyorum?

Sevgimi nasıl ifade edebilirim? Sevgiyi ifade etme şekli herkes için çok farklı olmaktadır. Çünkü herkesin sevgi anlayışı, sevgiyi ifade etme şekli farklıdır. Beslendiği sevgi kaynağı, sevginin eksikliğinin ne olduğu konusunda ki bilgi ve görüşü çok farklı olabilmektedir. Bazılarına göre sevgiyi söylemek zordur. Bazılarına göre de söylemek zordur ama içinde çok yoğun yaşamaktadır. Sizce içinde hissetmek mi gerçekten sevip, ya da boşa tüketip sürekli söylemek mi ? Her ikisi için de şunu söyleyebiliriz. Aslında ikisinde de eksiklikler var. Herkes sevildiğini bilmek, duymak, görmek ister. Ama sevgi yokken sırf karşı tarafın hatırına sevgiyi söylemek de bir nevi gerçeğin dışına çıkmaktır. 

Peki sevgi deyince sadece karşı cinsin birbirine olan sevgisi mi anlaşılmalıdır? Ya da bahsettiğimiz sevgi bu mudur? Elbette ki hayır. Sevgi yaşadığımız evrende herkesin ihtiyaç duyduğu bir kavramdır. Peki bu sevgiyi nasıl aktarmalıyız? Öncelikle sevdiğimize vakit ayırmak, özel olarak olarak ilgilenmek onu dinlemek varsa sorunu onu gidermek ilk başta yapılacak en sevgi ifade şeklidir. Sevgi samimi olmalıdır, ve güven vermelidir. Bütün sorunların temelinde sevgi eksikliği yatmaktadır. Toplumsal şiddetin kaynağı da aslında sevgisiz büyümenin sonucudur. O yüzden sevginin olmadığı yerde olumsuz durumlar meydana gelmektedir. Sevgi her şeyin ilacıdır. Sözüne bu durumda katılmamak mümkün değildir.

Sevgisiz kaldığınızı ya da sevgisiz büyüdüğünüzü düşünüyorsanız, eksikliğinden kaynaklanan sorunlarım var diyorsanız , verbal psikolojik danışmanlık merkezimizde  uzman kadromuzla sizlerin yanında olacağız. 

Sağlıklı ve mutlu kalın

Aile Danışmanı/ Profesyonel Öğrenci Koçu ve Eğitim Danışmanı /Eğitimci

YELİZ BAYRAMİN

İnstagram

 

 

 

 

 

bir yorum bırakın