İlişkimde Tükeniyor Muyum?

İLİŞKİMDE TÜKENİYOR MUYUM?

İlişkimde tükeniyor muyum? Zaman zaman böyle hissettiğiniz oldu mu? Bir ilişkiyi yürütebilmek kadar  o ilişkide sağlam,  mutlu kalabilmek de  önemlidir.  Acaba siz ilişkiniz de tükenen mi, tüketen mi yoksa , karşılıklı sevgi saygıyla yürüten tarafta mısınız?  

İlişkimde Hangi Taraftayım?

İlişkilerde her zaman fedakar, hep kendinden taviz veren ,  kendini sevdiğine ilişkisine adayan kişi daha fazla yıpranır. Bunu yaşayan kişi ilişkisini canlı tutmak, ayakta kalabilmek, devam ettirebilmek için sürekli kendinden verir. Neden yapar  bunu ? ilişkim taze kalsın, bitmesin karşı tarafın dediği gibi olsun. Ne olacak ki  varsın o mutlu olsun yeter ki. İşte bu ve bunun gibi hep fedakarlık edici cümleler ilişkiye zarar verir. Kişi kendinden çok karşı tarafın mutluğuna odaklıdır. Kaybetme korkusu yaşadığı için ya da  bu şekilde davranarak, iyi olduğunu kanıtlamak için yapar bunu. Bu şekilde bir ilişki yürütme anlayışı maalesef tükenen ilişki boyutuna getirmiştir kişiyi. Fakat başlangıçta kişi mutludur aşırı ödün vermeyi umursamaz. Fakat bu tür ilişki de gereğinden fazla fedakarlık kişiyi tükenen gruba dahil eder.

Peki bir de ilişki de tüketen grup vardır. Buna da değinecek olursak hep karşı taraftan ilgi bekleyen, kendi eksikliğini görmeyen, kendi beklentileri karşılanmadığında öfkelenen fakat kendisi aynı fedakarlığı göstermeyen kişilerdir bunlar. Bu tür ilişkide bunu karşı tarafa fark ettirmek gerekir. farkındalık  oluşturmak gerekir yoksa ilişkide karşı tarafı tükettiği bilinci oluşmazsa ilişki zora girer.

İlişki de karşılıklı anlayış, ilgi ve sevginin yer aldığı, gayet demokratik kurallar çerçevesinde, ilerleyen ilişki grubumuzdur. Tabi ki hepimizin istediği,  beklediği budur. Bütün bunları gözden geçirecek olursak ilişkimizde hangi tarafta olduğumuzu çok çabuk görürüz. Kendi özeleştirimizi yapabilirsek eğer ilişkide hangi tarafta olduğumuzu çok kolay görebiliriz. Dahil olduğumuz grup eğer karşılıklı anlayışa dahil değilse, gözden geçirilmesi gereken çok şey var demektir. Eğer güzel bir ilişki istiyorsak varsa düzeltilmesi gereken yerler , varsa telafisi mümkün yerler, karşılıklı konuşma yoluna gidilmelidir. 

Yine  de ilişkide doğru grupta olmadığınızı düşünüyorsanız, aile ve ilişki terapisi alabilir, bu konuda ilişkinizi daha güzel bir duruma getirebilirsiniz. Sizleri  her türlü destek için verbal psikolojik merkezimize bekleriz.

Sağlıklı ve mutlu kalın 

Aile Danışmanı/Profesyonel Öğrenci Koçu ve Eğitim Danışmanı/Eğitimci

YELİZ BAYRAMİN

instagram

 

 

 

bir yorum bırakın