Geniş Aile Problemleri Nelerdir?

GENİŞ AİLE PROBLEMLERİ NELERDİR?

Geniş aile problemleri nelerdir? Geniş aile dediğimiz vakit eşlerin kendilerinden başka akrabalarının  da ‘genellikle de eşlerden birinin anne babası ile ‘  birlikte yaşamasıdır. Evliliklerde yakın akraba veya anne babalarla birlikte yaşamak bazen iletişim bozukluğundan kaynaklanan  problemlere yol açabilmektedir. 

Geniş Aile Problemleri Nasıl Çözülür?

Geniş aile problemleri nelerdir?  Geniş ailelerde ailelerin çocuklarının evliliklerine anlayışla yaklaşıp, saygı duymaları sorunların çözümünü kendilerine bırakmaları daha ılımlı ortam oluşturur. Çünkü bazen eşlerden biri diğerinin ailesiyle uyum sağlayamıyor ve  o zaman da eşler arasında sorunlar oluşabiliyor. Herkesin yetiştiği aile farklı olduğu için kişi eşinin ailesine gerekli toleransı gösteremeyebiliyor. Tabi ki de büyüklerimizden tavsiyeler alacağımız yerler olacak, onların da fikirlerine saygı göstereceğiz. Fakat anne babalarla yaşıyor olsak da unutmamalıyız ki eşimizle olan problemler eşimiz  ve bizim meselemiz olmalıdır. 

Bu durum yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermesin. Aslında anne babaları sorunlara dahil etmemek bazen onların daha hassas yapıda olmalarından dolayı kırılmalarını önlemek için de olabilir. Ya da eşler daha çabuk sorunları unutabilirken, ailelerimiz büyük sorun varmış gibi görüp küsebilirler. Bütün bunlara sebebiyet vermemek için ve bir de her aile sorununu kendi içinde çözerse daha sağlıklı olur ilkesinden yola çıkarak  bu kanıya varabiliriz. 

Eşler birbirlerinin ailelerine saygı göstermediği durumda da problemler oluşuyor. Çünkü herkes ailesinin problemini bilse bile bunu eşinden duymak istemez. Eşi bunu dillendirse bile hemen savunmaya geçer. 

Önemli olan karşılıklı anlayış, güven, saygı ilişkisi içinde geniş ailede yaşayabilmektir. Fakat buna rağmen bu tür bir sorunla kar karşıyaysanız ve kendiniz çözmekte yetersiz kaldığınızı düşünüyorsanız uzman desteği alabilirsiniz. Bu konuda sizlere verbal psikolojik danışmanlık olarak gerekli desteği ve hizmeti sunarak yardımcı olmaktan mutlu oluruz. 

Sağlıklı ve mutlu kalın. Unutmayın hiçbir sorun çözümsüz değildir.

Aile Danışmanı/Profesyonel Öğrenci Koçu ve Eğitim Danışmanı/Eğitimci

YELİZ BAYRAMİN

Instagram

 

 

 

 

 

 

 

bir yorum bırakın