Evliliğimde Uyum Sorunu Yaşıyorum

EVLİLİĞİMDE UYUM SORUNU YAŞIYORUM

Evliliğimde uyum sorunu yaşıyorum. Bir birini seven, birlikte bir yola çıkıp,  hayatı birlikte yaşamaya karar veren iki insanın aynı yolda yürümesidir evlilik. Kısaca böyle tarif ettiğimiz evliliklerde her şey her zaman yolunda gitmeyebilir. İnişler, çıkışlar , zorlu süreçler, tartışmalar , anlaşmazlıklar olabilir. Bu bir noktaya kadar normal kabul edilebilir. 

Evliliklerde uyum sorunu yaşıyorum nasıl aşarım?

Evliliğimde uyum sorunu yaşıyorum. Evlilikte farklı iki ailede yaşayan , iki farklı eğitim anlayışıyla yetişen iki insan yıllarca aynı hayatı paylaşmaya söz verir. Fakat  evliliğin ilk yıllarında birbirini yeterince tanıyamayan çiftler var olan problemlere çözüm getiremezler. Herkesin hayata bakış açısı, hoşlandığı şeyler, konuşma tarzı, olumsuz durumlara bakış açısı farklıdır. 

Birinin normal kabul ettiğini diğeri kabul etmeyebilir. Birbirini tanımak uzun yıllar alabilir. Belki de uzun yıllara rağmen hala tanıyamamış olabilirler çiftler. kültürel anlamda ki farklılarımız olabilir. Çok basit meseleler bile tartışmayı meydana getirebilir. Özellikle kadına, erkeğin aile gelenek ve görenekleri dayatmacı olarak yaptırılmak istenebilir. Kadının bunu kabul etmek istemediği durumlarda eşi ya da eşinin yakınları tarafından olumsuz eleştirilere maruz kalabilirler. 

Tabi ki bu durumu sadece kadınlar yaşamaz. Erkelerin de zaman zaman bu gibi durumlara maruz kaldığını söyleyebiliriz. Her iki taraf içinde sıkıntılı sürece girmeye davetiye çıkarır bu gibi kültürel dayatmacı yaklaşımlar. 

Ailede Ekonomi

Diğer bir mesele de ekonomik anlamda eşlerden birinin ya da ailesinin daha iyi konumda olması ve bunun problem haline getirilmesidir. Bunu şöyle örnekleyecek olursak, kadının çalışmadığını düşünelim. Ve paraya da çok bağlı bir eşi olduğunu var sayalım. Böyle durumda kadın eşinden para isteme konusunda ya da temel gereksinimi olduğunda bile para konusundan sıkılabilir. Ya da eşin diğeri çok tutumluyken, bir diğeri aşırı savurgan olabilir. Ekonomik anlamda ki bu tür davranışlar yine uyum sorununu beraberinde getirir. 

Eşler arasında aynı dilin konuşulmaması, ya da eşlerin birbirini anlamaması , karşılıklı beklentilerine cevap alamaması da uyum sorununa sebep olur. Siz dışarda gezmeyi çok seven, hayatı dolu dolu yaşamak isteyen biri olabilirsiniz. Ama eşiniz de bunun tam tersi evden dışarı çıkmak istemeyen, yalnızlığı tercih eden biri olabilir. Burada bunları karşılıkları konuşarak çözme yoluna gidilmezse şayet , sıkıntılar daha da büyüyecek ve uyumsuz bir çift olmak kaçınılmaz olacaktır. Bütün çözümü var mıdır? Elbette ki vardır. Kendiniz çözmeye çalışabilirsiniz. Yetmediğiniz yerde bir uzmandan destek almak sizi daha da rahatlatacaktır. Karmaşık gibi görünen problemleri bir an da çözebileceksinizdir belki de. 

Bu konuda üstesinden gelemediğiniz evliliğinize dair ne varsa uzman kadromuzla sizlere verbal psikolojik danışmanlık merkezinde uzman kadromuzla her türlü desteği sağlamaktan mutlu oluruz. 

Sağlıklı ve Mutlu Kalın. Hiçbir Sorun Çözümsüz Değildir.

Aile Danışmanı/Profesyonel Öğrenci Koçu ve Eğitim Danışmanı/ Eğitimci

YELİZ BAYRAMİN

VERBAL PSİKOLOJİ DANIŞMANLIK MERKEZİ

Kadromuz

0501 327 1985

İnstagram

Facebook

LinkdIn

Yorumlar (1)

bu konu için daha detaylı görüşme yapabilmek adına 0555 075 2944 numaralı telefondan bana ulaşabilirsiniz.

bir yorum bırakın