Duygularımızı Nasıl Kontrol Edebiliriz?

Duygularımızı Nasıl Kontrol Edebiliriz?

Duygularımızı Nasıl Kontrol Edebiliriz? duygularımız bizim ruh ve beden bütünlüğünde bizi dengeleyen var eden durumlardır. Bu duygularımız bize ne öğretiyor; hangi sinyali veriyor?

Duygularımızı Nasıl Kontrol Edebiliriz? insan olarak yaşam serüveninde pek çok duyguyu hissetmemiz normaldir. Ancak bazı durumlarda duygularımız kontrolden çıkar ve bizleri rahatsız etmeye hatta korkutmaya dönüşür. Öncelikle şunun bilinmesi gerekir ki her insanın olumlu ya da olumsuz duygular hissetmesi doğaldır. Yoğun hissedilen duygular ise kimi zaman zihninizin bu duyguları bastırmaya çalışması sebebiyle daha da açığa çıkmakta ya da yön değiştirerek kendini göstermekte. Örneğin bir düşünce ve duyguya fazlasıyla önem vermişseniz bu duygu sizi esir alır. Bu durumda günlük hayatınızda sizi etkilemeye başlar. O halde yapılması gereken nedir?

Aşırı Düşünme Ve Panik Atak

Duygularımızı Nasıl Kontrol Edebiliriz? yapılması gereken öncelikle duygularımızı tanımak ve tanımlamaktır. Buna bir örnek verecek olursak, diyelim ki yoğun olarak hissettiğiniz bir duygu var. Ve bu sizi aşırı kaygılandırmaya başladı ve bir nevi panik atak geçiriyorsunuz. Bu aşamaya gelmeden önce elbette ki duyguların gelip geçici olduğunu fark etmek gerekmekte. Ancak bu aşamada yakalayamadınız ve panik atak halini aldı. O anda bununla mücadele edilmesi doğru değildir. Panik atak 5-ile 15 dakika arasında sürer e vücudunuzun beyin tarafından tehdit altında olarak görüp sizi koruma iç güdüsü ile sizi korumaya çalışmasıdır. Nasıl ki kaçmanız gereken bir somut anda beyin sizi korumaya almak için kalp atış hızını artırır, kasları gerer bunun gibi beyin bu aşırı düşünceden dolayı sizi tehlikede görüp sizi kaçmaya hazırlayan belirtiler gösterir. Öncelikle durumun bu sebepten olduğunu bilmeli. 

Duygularımızı Nasıl Kontrol Edebiliriz? Süreci;

Bu süreçte nefes alış verişiniz hızlanacaktır. Kalp atış hızınız arttığından öncelikle doğru nefes egzersizini önceden bilip o esnada nefes alıp vermenizi yavaşlatmak ve vücudunuzu sakinleştirmeniz gerekmekte. Bunu yaparken de durumu yorumlamayıp, tanımlamalısınız. Yani diyelim ki bir köprünün üstündesiniz. Altınızdan arabalar geçiyor. Siz sadece ben şuan köprünün üstündeyim ve altımdan arabalar geçiyor tarzında tanımlama yapmalı, altımdan neden arabalar geçiyor neden hızlılar neden aynı renk değiller gibi yorumlama yapmamalısınız. 

Duygularımızı en başta kabul etmeli, sevmeliyiz. Onlar bizi var eden hislerdir ve kalıcı değillerdir. Unutmamalı ki ne hep kış olur ne hep bahar; her mevsimin yani her ruh halinin tadına varmalı, onu en iyi şekilde değerlendirmeli. En önemlisi de bu duygular bize ne kattı bunları fark etmeli.

İnstagram

Kadromuz

bir yorum bırakın