Beni Yıpratan Olaylardan Nasıl Kurtulurum?

Beni Yıpratan Olaylardan Nasıl Kurtulurum?

Beni Yıpratan Olaylardan Nasıl Kurtulurum? Kişileri sıkıntıya sokan olayları unutmak mıdır doğru olan yoksa bu olayı veya olaylarla yüzleşmek mi? Unutmak mümkün mü, affetmek kolay mı?

Sizi Yıpratan Olaylardan Nasıl Kurtulursunuz?

Beni Yıpratan Olaylardan Nasıl Kurtulurum? Kişiler zaman zaman hayat serüveninde kendilerini sıkıntıya sokan ve çok etkileyen bazı olaylarla karşılaşabilirler. Ve çoğu zaman keşkeler vardır içlerinde. Keşke öyle yapmasaydım keşke bu şekilde davranmasaydım keşke unutabilsem… Ancak ne yazık ki zaman geri alınamaz. O an yaşandı ve önemli olan bundan sonra ne yapılacağıdır. Pişmanlıklar olabilir elbette ancak bu pişmanlığı bir ömür boyu kişinin içinde taşıması ona yoğun bir kaygı oluşturacak ve zamanla ruh ve beden sağlığında sıkıntılar yaratacaktır. 

Unutmak sağlıklı mıdır peki? Elbette psikolojik açıdan yaşadığımız olayı tamamen unutmak sağlıklı değildir. Hafızanızın silindiğini düşünün. Geçmişiniz yok olmuş. Peki böyle bir durumda siz aynı pişmanlığı tekrar yaşama olasılığı içinde olur musunuz; evet. Çünkü insanlar yaşanmışlıkları ile hayatta yapıp ettikleri ile hayat tecrübesi kazanır ve var olur. Eğer unutursanız şimdiki siz olmazsınız. Önemli olan yapılan hatalardan ne ders çıkarttığınızdır. Peki ilk yapılması gereken nedir? Bu durumda yapılması gerekenler kabullenmek, yüzleşmek ve de affetmektir. 

Kabullenmek-Yüzleşmek-Affetmek

Unutmak Mı Yüzleşmek Mi? sağlıklı olan bizi sıkıntıya sokan durumu net bir şekilde değerlendirmek ve tanımlamaktır. Bu olaylarda benim yaptıklarım ve yapmadıklarım nelerdi. Karşı tarafın yapıp ettiği tam olarak neydi. Durumun yaşanmış olduğunu önce kabullenmek ve sonrasında ise bu durumu bastırmak unutmak ya da unutmaya çalışmak yerine durum ile yüzleşmek. Yüzleşmek insanın hem kendisi ile hem de karşı taraf ile olabilir. Aksi takdirde yarım kalmış tamamlanmamış bu durum sizinle beraberdir. Ve sonraki adım affetmek. Kişi eğer hatalı olduğunu düşünüp sürekli kendini suçluyorsa önce kendini affedebilmeli ki karşı tarafı da affedebilsin. Affedebilmek bir anda olabilen bir şey değildir. Zaman alabilir. Ancak imkansız da değildir. Kabullenmeli, yüzleşmeli ve affetmeli ki size acı veren sıkıntı yaratan durumdan kurtulabilesiniz. 

0555 075 2944

İnstagram 

kadromuz

bir yorum bırakın